Az első közös gyurmázást már 1 évesen meg lehet ejteni, ehhez érdemes só-liszt-víz gyurmát használni.
Egy bevált só-liszt-víz gyurma recept: 1 csésze só, 1 csésze liszt és 1/2 csésze víz.
Az elkészült remekműveket hagyjuk levegőn megszáradni, ezután lehet őket temperával vagy vízfestékkel bekenni. De festés előtt sütőben ki is süthetjük sütőpapíron, így nem ragad le.
Főzött gyurmaAz első műalkotások persze még nem hasonlítanak semmire és nem is érdemes arról kérdezgetni a kicsit, mit alkotott. Annak viszont nagyon örül, ha mi gyúrunk valami számára ismerős tárgyat, állatokat stb.
0,5 kg liszt,
6 dl víz,
4 evőkanál só,
3 evőkanál olaj
Fazékban összekeverjük a hozzávalókat, tűzhelyen közepes lángon állandó keverés mellett főzzük, kb. 15-20 percig, amikor összeállt, (akkor már nehéz keverni) levesszük a tűzről, langyos állapotban adagokra szedjük, (temperával ahány féle színt akarunk készíteni, annyi felé osztjuk szét).
Másfél-két éves kor között már nyugodtan kaphat rendes gyurmát is, ha nem veszi a szájába (bár most már léteznek "ehető" gyurmák is). Igazi formákat még most sem gyúr, viszont megtaníthatjuk gömböt és kukacot gyúrni a tenyerével és készíthetünk közös alkotásokat is: például készítesz egy fát, amire ő gyúrhatja és teheti rá a gyümölcsöket, vagy egy pizzát, amire ő készít feltéteket, karácsonyfát, amit feldíszíthet.
Ha ügyesen beletanul a közös gyurmázásba, készíthetünk égethető gyurmából közösen ajándékokat a nagyszülőknek, vagy Apának.
3 éves kortól jön el az igazi gyurmázás időszaka, a gyermek által készített figurák ekkor már kezdenek hasonlítani az eredeti modellre. Kipróbálhatjuk a formanyomókat is, amivel izgalmas megoldások születhetnek, a figurákból városkát építhetünk, állatkertet vagy éppen akváriumot csinálhatuk.