A 7-8 hónaposok ügyesen lapozgatják a vastag lapú színes mesekönyveket, nyugodtan a kezükbe adhatjuk őket. Az sem baj, ha fejjel lefelé tartják, nagyjából 1 éves korra már tudják melyik alakzat micsoda és a helyes irányban kezdik tartani a könyvet.
10 hónapos kortól már az esti mesélést is bevezethetjük. Kezdetben egyszerű történeteket meséljünk, olyasmiket, ami a kicsikkel a mindennapokban történik, például bevásárlás, séta, játszótér, nagymama meglátogatása. Ebben a korban még jobban leköti a kicsiket a mese, ha szép színes kicsiknek való mesekönyvből mesélünk. Bartos Erika mesekönyvei éppen ennek a korosztálynak szólnak, egyszerű nyelven egyszerű hétköznapi történeteket mesélnek el, a fiam a legjobb referencia: 1 éves korában kapta az első kötetet és azóta is ez a kedvenc mesekönyve (persze azóta már mind a hármat meg kellett venni :)).
Napközben is jól jöhet a mesélés, mint a délutáni alvás bevezetése, de napközbeni rövidebb pihenőket is tarthatunk egy kis meséléssel összekötve, amikor már kifáradt a gyerkőc a sok szaladgálásban. A nagyfiam a reggeli meseolvasást szereti, így nem kell azonnal kibújni az ágyból.
Nagyjából 2,5-3 éves korban elérkezik a klasszikus mesék ideje. A gyerekeket elkezdik érdekelni a fantázialények, és ha nem a meséből hallanak először sárkányról és egyéb lényekről, akkor kitalálnak maguknak (egyik ismerősömnél a kisegér a mumus, tőle félt a gyerek a sötétben). A klasszikus mesék felnőtt szemmel sokszor borzasztónak tűnnek, véres jelenetek, gyilkosságok stb. de a gyerek mindezeket még nem érzékeli, csupán a fogalmakat tanulja általa és a világ működését (a jók győznek, a rosszak veszítenek stb.)
A mese kiváló módszer arra, hogy a gyerekkel megértessük a világ dolgait, felkészítsük az új dolgokra:
- például a testvér születése előtt mondhatunk neki olyan meséket, amiben a kislánynak testvére született, elmesélhetjük mit csinálnak a kisbabák stb.,
- nyaralás előtt mesélhetünk arról hogyan csomagolnak be a gyerekek a bőröndbe, miket csinálnak a nyaralás alatt stb.,
- ha kórházba kell mennie, akkor elmesélhetjük, hogy az egérke (vagy kisnyuszi vagy cica, vagy bármilyen más figura, amit szeret, nálunk ez a traktor szokott lenni :)) nagyon megbetegedett, de a doktorbácsi meggyógyította,
- az óvodára is felkészíthetjük néhány a témához kapcsolódó mesével
A mesélés további előnye, hogy a szókincs is fejlődik általa. Amikor egyszercsak elkezd igazából beszélni a gyermek, kiderül, hogy egy csomó szót tud, amit a mesékben hallott, sokszor ezeket hamarabb tudják, mint bármi mást.